Ekonomi

TCMB açıkladı: Dijital Türk Lirası ilk kez kullanıldı

Google News Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'ta Paylaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası Projesi kapsamında ilk ödeme işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama şöyle: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) öncülüğünde yürütülmekte olan Dijital Türk..

TCMB açıkladı: Dijital Türk Lirası ilk kez kullanıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası Projesi kapsamında ilk ödeme işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama şöyle:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) öncülüğünde yürütülmekte olan Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. TCMB, teknoloji paydaşları ile birlikte yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının ilk çeyreğinde de devam edecektir. Yapılan testler sonucu elde edilen bulgular geniş kapsamlı bir değerlendirme raporu ile kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecektir.

Dijital Türk Lirası’nın hukuki boyutuna yönelik çalışmalar, dijital kimliklendirmenin proje için kritik öneme haiz olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

  Memur-Sen zam talebini açıkladı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL