Güncel Gündem Son Dakika

Erdoğan: ‘EYT’yi Yakında Tamamlıyoruz’

Google News Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'ta Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor. EYT ile ilgili bilgi veren Erdoğan, ‘EYT’yi yakında tamamlıyoruz’ dedi. “Arzumuz, EYT meselesini yılbaşından önce gündemden çıkarmaktır.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,..

Erdoğan: ‘EYT’yi Yakında Tamamlıyoruz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor. EYT ile ilgili bilgi veren Erdoğan, ‘EYT’yi yakında tamamlıyoruz’ dedi.

“Arzumuz, EYT meselesini yılbaşından önce gündemden çıkarmaktır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılın son Kabine Toplantısı ardından açıklamlarda bulunuyor. Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

* “Enerji ve ulaştırma başta olmak üzere ülkelerimiz arasındaki ortak işbirliği konularını ele aldığımız zirve gayet başarılı geçti. Türkmenistan’ın doğalgaz potansiyelini ülkemiz üzerinden geçecek proje zirve gündemimizde yer almıştır.

* Bu toplantı yeni dönemde Türkmenistan’ın daha aktif yer alacağının işareti olmuştur. Silivri’de 4.6 milyar metreküpe çıkartan projenin açılış töreninde ülkemizin enerji alanında geldiği yeri ve hedeflerini bir kez daha kamuoyuna anlatma imkanını bulduk.

* Mardin’e 17 Aralık’taki ziyarette vatandaşlarımızla hasret giderdik, şehrimize kazandırdığımız yüzlerce eserin açılışını yaptık, farklı inanç kesimlerin temsilcileriyle bir araya geldik.

* Değerler Yüzyılı buluşmasında her ne sebeple olursa olsun insanlarımızın bir kısmını diğerleriyle karşı karşıya getirme gayretinin bu topraklarda kök salamayacağını Mardin’den tüm dünyaya ilan ettik.

‘net asgari ücret yılbaşına göre iki kat arttı’

* Perşembe günü milyonlarca çalışanımızı, geliri buna endeksli vatandaşımızı ilgilendiren 2023 yılı asgari ücreti kamuoyuna açıkladık. 2002 yılında net asgari ücret 184 lira idi. Bu rakamı 2014 1000, 2015 1300, 2020’de 2 bin 825 liraya çıkardık. 2022 Ocak ayında net asgari ücreti 4 bin 253 lira olarak belirledik.

* Yıl içindeki gelişmeler sonucunda Temmuz ayında asgari ücreti 5 bin 500 lira seviyesine çıkarttık. Şimdi 8 bin 507 lira olarak ilan ettik. Asgari ücret önceki yıla göre yüzde 200, yılbaşına göre yüzde 100 oranında yükseldi. Net asgari ücret 2021’e göre 3 kat, yılbaşına göre 2 kat artmış oldu.

* Asgari ücrete kişi başına verdiğimiz devlet katkısını da 250 liraya çıkardık.

  Memur-Sen zam talebini açıkladı

* Geçtiğimiz yıl alınan gelir ve damga vergilerini kaldırmıştık. Amacımız asgari ücretin işverene maliyetini azaltarak, yaptığımız yüksek oranlı artışların istihdamda olumsuzluğa yol açmamasıdır.

* Ülkemizin kazancını, zenginliğini çalışanlar başta olmak üzere milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Asgari ücreti belirlerken, sosyal yardımlar, işletmelere verdiğimiz kredi paketlerinde bu anlayışla hareket ediyoruz.

* İnşallah memur ve emekli maaş artışlarını da bu anlayışla yapacağız.

EYT ile ilgili açıklama

* Çalışanlarımızın emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. İnşallah bu meseleyi de yılbaşından önce arzumuz gündemden çıkartmaktır.

* Amacımız bir sonraki yıl 2024’de ülkemizi yeniden tek haneli enflasyon rakamlarına kavuşturmaktır.

* Ülkemizin tüm potansiyelini sonuna kadar kullanıyoruz. Küresel krizin etkilerine bağlı fiyat artışlarının tüm kesimlerin kayıpları telafi edip, üstüne çıkana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

* Girdi maliyetlerin artışların üstünde yapan fırsatçılık yapanları asla müsaade etmeyeceğiz. Bu hukuki olduğu kadar ahlaki zeminde de yürütülmek durumundadır. Mal ve hizmetlerin üzerinde çok artışlar yapılması, kısa vadede kazandırıyor gibi gözükse de orta ve uzun vadede kaybettirecek yaklaşımdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL