Güncel

Yeni konut kampanyası: Faiz oranı belli oldu

Google News Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'ta Paylaş

Orta gelir grubuna yönelik yeni konut kampanyasının detayları açıklanıyor. Bakan Nebati, faiz oranının yüzde 0.69’dan başlayacağını duyurdu. Konut kampanyalarına bugün bir yenisi daha ekleniyor. Orta gelir grubuna yönelik olarak hazırlanan..

Yeni konut kampanyası: Faiz oranı belli oldu

Orta gelir grubuna yönelik yeni konut kampanyasının detayları açıklanıyor. Bakan Nebati, faiz oranının yüzde 0.69’dan başlayacağını duyurdu.
Konut kampanyalarına bugün bir yenisi daha ekleniyor. Orta gelir grubuna yönelik olarak hazırlanan yeni konut kampanyasıyla uzun vadede düşük faizle kredi imkanı oluşturulması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Yeni Finansman Konut Modeliyle Yeni Evim” kampanyasının detaylarını ortak basın toplantısıyla duyuruyor.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

2016 yılında ilk kez konut sahibi olacak vatandaşlar için konut hesabını uygulamaya aldık. Vatandaşların konut piyasasındaki dalgalanmalardan korumak amacıyla geçtiğimiz mayıs ayında konut finasman projesini hayata geçirdik. İlk Evim, İlk İş Yerim projesiyle de dar gelirle vatandaşların konuta erişimini kolaylaştırıyoruz. Yeni Evim piyasa koşullarına göre avantajlı faiz ve ilk üç yıl bakanlık katkısıyla ödeme kolaylığı, hane halkının geliriyle uyumlu bir program.

Sağlanacak finansman tutarları İstanbul’da en çok 5 milyon liraya, ikinci bölgede en çok 3 milyon, üçüncü bölge için en çok 2 millyon liradır. Finansman sıfır konutlara yönelik olacak. Hali hazırda bir konutunun olmamaması ve son bir yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor. İlk iki bölgede son bir yılda bu illerde ikamet şartı var. 5 yıl boyunca satılamayacak. Asgari peşinat oranı yüzde 10. 15 yıl vadeyle bir mortgage olacak. Faiz oranı 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak. İlk üç yıl ödenecek aylık taksit tutarının belirli bir kısmını Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek.

  Orta gelirliye yeni konut kampanyası: 1 milyon TL kredi çeken aylık ne kadar ödeyecek?

BAKAN NEBATİ: FAİZ YÜZDE 1’İN ALTINDA OLACAK

Bakan Nebati “Murat Bey’le saat 10’da açıklamamız olacak. Son hazırlıklarımızı yaptık. Kredi faiz oranı yüzde 1’in altında olacağını söyleyeyim. Tedbir alıyoruz fiyat artışlarıyla ilgili. Amacımız konut edinimini sağlamak. Haftaya açıklayacağımız KGF paketimiz var. Bir tanesi de konut üretimine yönelik desteklemeler. Oldukça güçlü bir kampanya olacak. Hiçbir şekilde fiyat artışlarını son birkaç aydır gerek internet gerek sahadaki elemanlarımız üzerinden fiyat tespiti yaptık. Fiyatlama yoluna giden olursa incinir. Tedbirimizi aldık” dedi.

BAKAN KURUM: BARINMA İHTİYACINA ÇÖZÜM OLACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “Dar gelirli vatandaşlarımız için sosyal Konut hamlesi başlatırken, şartları sağlayamayan orta gelirliler için de yeni bir çalışma yapmak istedik. Bu kampanyayı da Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ortak yürütüyoruz. Kampanya ile hem vatandaşın alım şartları iyileşecek, hem de üretimin artması için geliştiricilere finansal destek sağlanacak. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda ana hedefimiz ilk evini alacak vatandaşlara avantaj sağlamak olacak. Kampanya ticari bir araç olmayacak, barınma ihtiyacına çözüm sunacak. Yani biri ‘kampanya şartları güzel, ev alıp satıp kazanayım’ diyemeyecek. Hem yükleniciler hem de bankalarımız aracılığı ile en iyi şartları sunacağız. Bugün geldiğimiz noktada sosyal konutla fiyat artışını durdurmayı başardık. Şimdi yeni kampanya ile bunu korumayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

KAÇ YIL TAKSİT OLACAK?

Orta Gelirliye Sosyal Konut projesinde kredi faizinin ödeme süresinin uzun tutulması gündemde. Açıklanacak kampanya ile birlikte 15 yıl taksit imkanının da sunulması bekleniyor.

İLK KEZ EV SAHİBİ OLACAKLARA AYRICALIK TANINACAK

Kampanyanın hedeflerinden biri, ihtiyaç sahiplerini ev sahibi yapmak. Bu kapsamda, ilk kez ev sahibi olacaklara ayrıcalık tanınacağı belirtiliyor.

Bunun için de sosyal konut projesinde olduğu gibi, gelir sınırı şartı belirlenmesi bekleniyor.

KEFALET SİSTEMİ GÜNDEMDE

Kredi Garanti Fonu’ndan bugüne kadar kurumlara ve şirketlere sağlanan kefaletin, bireysel ayağının başlaması da gündemde.

Bu kampanyadan faydalanacaklar için bir kefalet sisteminin kredi garanti fonu ile devreye girmesi bekleniyor.
Kefalet, güvence sağlama amacına yönelik sözleşmeler arasında yer alıyor. Kefalet sözleşmesinin tarafları alacaklı ve kefil. Başka bir deyişle, alacaklı ile kefil arasında kurulan kefalet sözleşmesine borçlu, yabancıdır: borçlu ile alacaklı arasındaki hukuki sözleşmeden farklı bir sözleşmedir.

Kulislerde kampanyaya ilişkin konuşulanlara göre başvuru için gelmesi beklenen şartlardan bazıları:

Başvuru sahibinin üzerine konut olmaması
1. derecede yakınların üzerine konut olmaması
Belirlenecek gelir grubunun üzerindekiler başvuramayacak
Alınacak konut 4-5 yıl boyunca satılamayacak
Kredi geri ödemesinde 1-2 yıl geri ödemesiz dönem planlanıyor
Kredi faizleri yüzde 0,69 ila 0,99 arasında değişkenlik gösterecek. Bu faiz oranları başvuru sahibinin gelirine göre belirlenecek
15 yıl vade ile ödeme yapılacak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL