Güncel

Peş peşe kar yağışı uyarıları! Pazartesi akşamına kadar sürecek…

Google News Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'ta Paylaş

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 6 kenti “sarı” kodla uyardı. Batı Karadeniz’in yüksek kesimlerinde yarın kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Meteoroloji, yoğun kar yağışları nedeniyle ulaşımda aksamalar, buzlanma, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli..

Peş peşe kar yağışı uyarıları! Pazartesi akşamına kadar sürecek…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 6 kenti “sarı” kodla uyardı. Batı Karadeniz’in yüksek kesimlerinde yarın kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Meteoroloji, yoğun kar yağışları nedeniyle ulaşımda aksamalar, buzlanma, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı. Öte yandan meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, Türkiye’ye gelmesi beklenen soğuklara dikkat çekerken “Efsanevi bir sistem gelebilir” dedi ve “Veriler çok iyi geliyor” ifadesini kullandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara’nın doğusu, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Tekirdağ, Afyonkarahisar, Kütahya, Hatay ve Van çevreleri ile gece saatlerinde Kilis, G. Antep, Ş. Urfa ve Mardin çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu’nun güneyinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Zonguldak, Düzce, Karabük, Bartın, Bolu ile Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Marmara ile İç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis olayı bekleniyor.

HANGİ İLLERDE KAR YAĞIŞI OLACAK?
Meteoroloji’nin haritasında yer verilen ve yoğun kar beklenen iller arasında, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Zonguldak yer alıyor.

Yağışların pazartesi akşam saatlerinde etkisini kaybedeceği öngörülüyor.

Yetkililer, kar yağışları nedeniyle ulaşımda aksamalar, buzlanma, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

25 ARALIK PAZAR (BUGÜN) HAVA NASIL OLACAK?

1
PROF. DR. ORHAN ŞEN BÖLGE BÖLGE UYARDI
CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bugün Pazar Marmara’nın doğusu yağmurlu, İç Anadolu karla karışık yağmurlulu ve kar, Batı ve Orta Karadeniz kıyısı yağmur iç kesimler karla karışık yağmurlulu ve kar, Güneydoğu yağmurlu. Yağışlar Zonguldak, Düzce, Karabük, Bartın, Bolu ile Kastamonuda kuvvetli ulaşımı engelleyebilir. Sıcaklıklar değişmiyor.
İstanbul, pazar öğlene kadar hafif yağmurlu öğlen yağış kesiliyor. Sıcaklık 12 derece yarın yağış yok. Ankara öğleden sonra hafif karla karışık yağmurlu ve kar yağışlı, 3 derece, İzmir 17, Antalya 20 derece. Kayseri akşam saatlerinde Kar yağışı 2 derece.

  Bakan Bilgin: 'EYT Düzenlemesini Bu Hafta Açıklayacağız'

“KIŞTAN ÜMİDİM YOK DİYENLERE ŞAŞIYORUM”
Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla Türkiye’ye gelmesi beklenen soğuklar ve karla ilgili açıklamalarda bulundu. Dün akşamki bir paylaşımında “Kıştan ümidim yok diyenlere şaşıyorum” diyen Ökten, önceki kışlardaki kar yağışlarını şöyle anımsattı:
“İstanbul’a 2012’de ilk Kar 14 Ocak’ta yağdı. 6 tane örtülük kar geldi. 2012 Kışından memnun olmayan yoktur sanırım. 2004’te ilk kar 8 Ocak’ta geldi.”

“VERİLER ÇOK İYİ GELİYOR, AZ DAHA SABIR”
Ökten paylaşımının devamında “Bugün 24 Aralık ve veriler çok iyi geliyor. Az daha sabır…” ifadelerine yer verdi.

SİBİRYA’DAN GELİYOR! “EFSANEVİ BİR SİSTEM”
Ökten bugün yaptığı bir paylaşımda ise “Sibirya sistemleri güçlenerek gelir. İzlanda sistemleri zayıflayarak gelir. Türkiye’ye gelmesini beklediğimiz soğuklar Sibirya kökenli. Dolayısıyla her gün güncellemelerde daha da güçlenen soğuklar göreceğiz. Efsanevi bir sistem gelebilir…” ifadelerini kullandı.

26 ARALIK PAZARTESİ (YARIN) HAVA NASIL OLACAK?

2
SARI KOD UYARISI NEDİR?
Hava Durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL