Teknoloji

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teknolojik Destek Paketi

Google News Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'ta Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “1 Milyon İstihdam Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Programı”nda konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Gördüğü ilgi sebebiyle 1 Milyon Yazılımcı İstihdamı Projesimizi devam ettirme, önümüzdeki yıl..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teknolojik Destek Paketi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “1 Milyon İstihdam Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Programı”nda konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Gördüğü ilgi sebebiyle 1 Milyon Yazılımcı İstihdamı Projesimizi devam ettirme, önümüzdeki yıl sistemdeki eğitim sayısını 2 katına çıkarma kararı aldık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “1 Milyon İstihdam Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Programı”na katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

Günlük alışkanlıklarımızı da değiştirerek hızla gelişen teknoloji her geçen gün farklı bir yeniliği hayatımıza katıyor. Gerçekten de üniversitelerimizden şirketlerimize, kamu kurumlarımızdan sosyal hayata hemen her alanda teknolojinin çok ciddi yansımaları var. Özellikle bilgi teknolojileri alanında son yıllarda yaşanan gelişmeler vatandaşımızın da bir çok alanda işini fevkalade kolaylaştırdı. Ülke ekonomisinde sürdürülebilir bir büyümenin sağlanabilmesi için biz de teknolojideki gelişmeleri yakından takip ediyor, bu doğrultuda yürütülen çalışmaları destekliyoruz.

”SİSTEMDEKİ EĞİTİM SAYISINI 2 KATINA ÇIKARMA KARARI ALDIK”

Araştırma geliştirme merkezlerimizle tersine beyin göçü teşviklerimizle önemli bir yere geldik. Destekleyeceğimiz geleceğin mesleği sayısını 25’ten 100’e çıkardık. 5 önemli unsur kalkınmamızın temelini temsil ediyor. 2020 yılında başlattığımız 1 milyon yazılımcı istihdamı projemiz bu şekilde ortaya çıktı. Başlangıcından bugüne hedefi de aşarak 1 milyon 96 bin 566 kişi bu program üzerinden eğitimlerini tamamladı. Sistemdeki eğitim sayısını 2 katına çıkarma kararı aldık. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde başlattığımız bu projeyi 5 ayrı bakanlığımız destek veriyor. Bugüne kadar 20 bin gencimizin ölçme ve değerlendirme sonuçları işverenle paylaşıldı. Eğitim programlarımızı sürekli yeniliyoruz.

”10 BİNİN ÜZERİNDE GENCİMİZ BAŞVURDU”

Gençlik ve Spor Bakanlığımız gençlik projelerinin gençlik merkezlerinde yayılmasını teşvik ediyor. 237 şirketimiz tarafından açılan 500’den fazla iş ilanına 10 binin üzerinde gencimiz başvuruda bulundu. Teknoloji alanında yapacağımız tüm atılımların temelinde bilim vardır. Bilim ve teknoloji tabanlı olmayan hiçbir proje bize hedeflerimize ulaştıramaz. Eskiden tarih kitapları, insanların göçebeliğini yazardı. Şimdi, hizmetlerin göçebeliğini konuşuyoruz. Ülkemizin en çok genç nüfusuna sahip şehri Şanlıurfa’da düzenlenen istihdam garantili eğitim programı da başarıyla sonuçlandı. Bir önceki Hazine ve Maliye Bakanımız döneminde başlanan 1 milyon yazılımcı istihdamı programımıza destek veren Bakanlıklarımıza, özel sektörümüze, akademisyenlerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza tüm katılımcılara tekrar teşekkür ediyorum.

  2022'nin en kötü teknoloji patronları belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeleri peş peşe sıraladı;

Hazine Destekli Kefalet Sistemi kapsamında açıkladığımız 200 milyar liralık desteğin 4 milyar liralık kısmını, Teknoloji Destek Paketi olarak ayırdık.

Araştırma geliştirme merkezleri ve teknoloji geliştirme bölgelerinde çalışan bilişim personeline yüzde 100 uzaktan çalışma desteği sağlayacağız.

Uluslararası veri merkezi ve bulut işletmecilerini ülkemize çekmek amacıyla mali teşvikler yanında mevzuat çalışması da yapıyoruz.

İmalat ve bilişim sektörlerinde ilave istihdam yapan iş yerlerine verilen aylık 10 bin liraya kadar sigorta prim desteğini 2023 sonuna kadar uzatacağız.

Kamu bankalarımız vasıtasıyla bilişim alanındaki girişimlere özel 6 ay geri ödemesiz yeni bir girişimci kredisi vereceğiz.

Kamuda görev yapan bilişim personelinin sayısında 2023’te çok ciddi oranda artırıma gideceğiz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL